Primjer „za razglednicu“ uvijek se može naći na Plovaniji, ovog puta u notornoj Ulici Viktora Vide, gdje je su zahvaljujući Aglomeraciji tamošnji žitelji riješeni buke prometa.
Prema podacima s meteorološke postaje na Puntamici, jutros je do 8 sati palo 15 litara kiše, što nije bila enormna količina. Međutim, onima koji su se zatekli vani neugodu je mogao stvarati jak vjetar, koji je u jednom trenutku u noći zapuhao 30,6 metara u sekundi (oko 110 kilometara na sat), pa je stvarao dojam i veće količine padalina.
– Novi termin za analizu je u 14 sati, kada ćemo znati koliko je oborina palo jutros. Ono što mogu istaknuti da je temperatura zraka pala na 22 stupnja, što je za oko 3 stupnja manje nego jučer, kaže nam Anđelko Vidović, voditelj Meteorološke postaje Zadar na Puntamici.
Kratko razdoblje u kojem su padaline pale danas oko 11:30 sati poplavile su dosta gradskih cesta, pa je promet bio otežan a pješačenje gotovo nemoguće. Mnoge su ovi prizori podsjetili na epsku poplavu koja je Zadar pogodila skoro na isti datum prije sedam godina – 11. rujna 2017.
Uređenje ušća vodotoka Miljašić jaruge je projekt koji se planira u cilju unapređenja obrane od poplave na području grada Nina. Projekt je predviđen u dvije faze od kojih I. faza predstavlja uređenje desne obale, a II. faza se odnosi na uređenje lijeve obale. Projektom je predviđeno širenje korita izgradnjom vertikalnih obala na lijevoj i desnoj obali te sekundarnih zaštitnih zidova na rubu inundacijskog područja čime bi se osigurao prihvat voda u inundaciju bez plavljenja okolnih površina. S obzirom na lokaciju projekta u urbanom području, inundacija se planira urediti kao šetnica s rampama za osobe smanjene pokretljivosti, a uz obalu se planira omogućiti pristan manjih brodica.
Provedbom planiranih aktivnosti povećat će se funkcionalnost sustava obrane od poplava na području vodotoka Miljašić jaruge te posljedično umanjiti rizici od ugroze sigurnosti i zdravlja stanovništva, materijalnih, ekoloških i kulturnih dobara u širem koridoru vodotoka kao i urbanom dijelu grada Nina.
]]>– Dan nakon poplave u Zadru, vi objavite priopćenje iz Ureda grada da grad nije poplavio. Jeste pitali vijećnika Bruna Milina kojemu je poplavio stan, auto i ima štetu 50 tisuća eura? Nasilnicima dajete prostore u centru grada, dajete im adventske kućice, dali ste da me napadaju, da me prolijevaju, a udruga Svjetlo danima traži prostor jer preko 17 stepenica štićenici ne mogu doći. Jedino gdje curi je Centar za mlade, rekao je Radeta i dobio drugu opomenu.
– Kad smo se Bruno čuli?, pitao je Dukić Milina.
– U vrijeme havarije, ali nije bilo pomoći, puno ih je stajalo. Uz postojeći kanal koji je tamo napravljen, za sat vremena je sve bilo poplavljeno. Nema kanjona Zrmanje koji bi prihvatio tu količinu vode, preko 250 litara u sat vremena. U 70 godina koliko sam tamo živio nisam to vidio, rekao je Milin.
– Što se tiče oborinskih voda, gdje smo radili, primjerice kompletan Bokanjac – niti jedna prijava, prisnažio je Dukić.
]]>– Ovo nevrijeme bilo je i prvi veliki test za novoizgrađeni sustav odvodnje. Ovakva količina oborina prije samo nekoliko godina prouzročila bi katastrofalne štete. S novim sustavom odvodnje koji dovršavamo, štete su bile neusporedivo manje nego 2017. godine. Mogu kazati kako je samo u ovoj nepogodi isplaćena većina ulaganja u Aglomeraciju, rekao je Dukić.
Područje Bokanjca u ovakvim bi uvjetima bilo najugroženije, a sada s njega nije bilo ni jedne dojave zbog poplavljivanja objekata. Napunili su se i retencijski bazeni, a i vodotok potoka Ričina, na kojemu još nisu dovršeni svi radovi, podnio je nalet vodene bujice. Doduše, Civilna zaštita dostavila je informaciju o izlijevanju vode iz korita, ali ono nije bilo veliko, a treba voditi računa da će sustav biti još bolji kada se radovi dovrše.
Najviše problema, rekao je Dukić, bilo je na području Dikla gdje su radovi u tijeku, kao i području Kožina i Petrčana u kojima je tek krenula izgradnja sustava odvodnje u sklopu zadnje faze projekta Aglomeracije.
]]>Iako nam se na prvi poziv na navedeni broj iz Grada nitko nije javio, na drugi pokušaj dobili smo ljubaznu službenicu koja je objasnila da broj služi kako bi građane uputili na Čistoću ukoliko im je potreban odvoz otpada, Crveni križ ukoliko im trebaju odvlaživači te na Odvodnju za ispumpavanje.
Uspjeli smo iz nakon više pokušaja dobiti Tehnički sektor Čistoće u čijoj je nadležnosti odvoz glomaznog otpada.
Građani i inače imaju pravo na besplatan odvoz dva kubika glomaznog otpada, a za tu uslugu trebaju ispuniti zahtjev dostupan na stranicama Čistoće. Međutim, na taj će se odvoz čekati s obzirom na nastale poplave i nadolazeću turističku sezonu.
Crveni križ također je zatrpan pozivima, no uspjeli smo dobiti dežurni telefon gdje nam je ponuđen isušivač. Ravnatelj Crvenog križa, Šime Lisica, kazao je da uređaja ima dovoljno:
Evo primjera u Vruljici. „Vodostaj“ je svake godine sve veći, pa su tako jutros nesretni vozači automobila koji su se uputili tim smjerom suočili s pravim potokom na prometnici. I to nakon podne, dakle ne netom nakon što je kiša napadala pa ju sustav nije mogao apsorbirati.
Kako je moguće da se ovuda prije desetak godina vozilo bez problema i je li moguće da kiša nikada prije nije padala?
Oko 3 sata došlo je do izlijevanja potoka Ričina u Zadru koji je prijetio dvjema kućama i Miljašić Jaruge u Ninu, gdje je pod vodom cesta od Nina prema Vrsima, a poplavljena je i jedna kuća.
Županijski centar 112 Zadar zaprimio je 15-ak dojava građana o kojima je odmah obavijestio žurne službe. Aktiviran je Stožer civilne zaštite Grada Nina. Na terenu su i djelatnici Službe civilne zaštite Zadar.
Prema informacijama dobivenim u jutarnjim satima situacija se popravlja, kiša prestaje padati, Miljašić Jaruga se povlači te nije bilo novih dojava o plavljenju objekata uz Ričinu u Zadru. Na terenu su djelatnici Hrvatskih voda i licencirane tvrtke za radove obrane od poplava, kao i pripadnici civilne zaštite i vatrogasnih postrojbi.
U narednim satima obavljat će se prepumpavanje poplavljenih voda s ugroženih područja te uklanjanje naplavina za omogućavanje prihvata i protočnosti novih vodnih valova Miljašić Jaruge.
]]>U cijeloj situaciji najlošije su prošli vozači kojima su automobili ostali u vodi visine pola metra, a pojavila se i informacija kako prometnica nema uporabnu dozvolu, odnosno još uvijek nije prošla tehnički pregled. To nam je danas potvrdila i glasnogovornica Hrvatskih cesta Tamara Đurijanček.
– Radovi na rekonstrukciji predmetnog raskrižja završeni su prije početka turističke sezone ove godine te je u tijeku upravni postupak izdavanja uporabne dozvole. S obzirom da nije riječ o novoj cesti, već o jednoj od najprometnijih cesta u gradu, koja nije zatvarana niti za vrijeme izvođenja značajnijeg dijela radova, a uzimajući u obzir dinamiku ishođenja uporabne dozvole, bilo bi neuobičajeno istu zatvoriti nakon završetka svih radova, posebice jer se, ponavljamo, cesta nije zatvarala tijekom izvođenja radova. Upravo ovaj model uobičajen je u ovakvim situacijama, odgovorila je glasnogovornica.
Dakle, nikakvi problemi s prometnicom nisu utvrđeni na tehničkom pregledu jer on nije ni proveden. Zašto se s njime čeka kada se zna da je zahtjev podnesen još u srpnju to je pitanje za nadležne. Najgore će vjerojatno proći vlasnici automobila koji će morati dokazivati tko je kriv za to.
]]>
Takvu količinu oborina gradski sustav odvodnje nije uspio „progutati” pa su mnogi automobili ostali u kvaru. Jedan od njih je i gradski vijećnik Mate Lukić, koji je imao nesreću da ga kiša zateče na Putu Biliga, Automobil je potpuno poplavljen, kiša je prodrla u unutrašnjost te se radi o totalnoj šteti.
– Kako se ovo moglo dogoditi? Ovo je novo raskrižje! Ovo je nevjerojatno! Najgore od svega što sam dijete vozio u autu! Je li itko očistio šahtove u gradu?! Svaka čast izvođačima, poručio je Lukić objavljujući video.
Nešto kasnije objavio je video otjecanja vode nakon što je očišćen šaht na prometnici.
– Pedeset tablica, tri uništena auta, je li se ovo moglo pročistiti prije?, zapitao se.
]]>