Sanacija Crnog brda još će malo pričekati. Nakon što je na natječaju koji je raspisan početkom godine, u lipnju odabran izvođač, Kemokop iz Dugog Sela s ponudom od 14 milijuna eura, u žalbenom se roku oglasila zajednica ponuditelja tvrtke Brina iz Splita i Uzda iz Sinja. Oni su na natječaj Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, procijenjene vrijednosti od gotovo 20 milijuna eura bez PDV-a, dostavili jednu od najpovoljnijih ponuda procijenivši svoje radove na 13,9 milijuna eura.
Međutim, njihova je ponuda odbijena uz obrazloženje da nisu dokazali nužno iskustvo. Tvtka Brina, u vlasništvu Tomislava Marića, koja je trebala izvršiti 62 posto radova, javila se na natječaj s tvrtkom Uzda Davora Žanka koji su trebali odraditi preostali dio, odnosno 38 posto posla. Međutim, u prijavi na natječaj naveli su i iskustvo tvrtke KTM Brina, također u vlasništvu Tomislava Marića, koja pak, kako navode u obrazloženju “ne sudjeluje u izvršenju predmeta nabave”.
Sada se čeka odluka Državne komisije za kontrolu javne nabave, a iako sadržaj žalbe nije javno dostupan do objave odluke, za pretpostaviti je da su se ponuditelji žalili upravo na obrazloženje jer, iako nisu predviđali da KTM Brina izvrši radove, plan je bio da se toj tvrtki oporabljene količine proizvoda, odnosno prerađena troska, stavi na raspolaganje za korištenje. Žalba je uložena 7. kolovoza, a Komisija ima rok od 30 dana za donijeti Odluku.
Nije to jedini ponuditelj koji je imao problema s referencama. Uz gotovo identično obrazloženje odbijen je lokalni Sarađen, ali i najpovoljnija ponuda koja je pristigla iz Kutine – tvrtki De-Fos i Flamtron od 13,5 milijuna eura bez PDV-a. Prikupiti reference nije bilo jednostavno, ne samo zbog specifičnosti posla, već i zbog činjenice da je, prema uvjetima natječaja, trebalo dokazati iskustvo u poslovima u visini procijenjene vrijednosti radova, a koja je iznosila visokih 20 milijuna eura (bez PDV-a).
Svaki dan kojim se odgađa sanacija opasnog Crnog brda, za Hrvatsku potencijalno znači i veći iznos kazne koju će morati platiti. Trenutno je u tijeku sudski postupak jer je Europska komisija tužila RH zbog nepoštivanje sudske odluke iz 2019. prema kojoj je država trebala već sanirati ovo nelegalno odlagalište koje predstavlja zdravstveni rizik i ekološku katastrofu.