U Zadru počinje RISK, novi festival suvremenog kazališta i performansa u organizaciji Trećeprostora. Kroz cijeli rujan program donosi niz pop-up izvedbi, radionica i kulturnih događanja na raznim zadarskim lokacijama i kvartovima.
Program započinje u petak 6. rujna u 19 sati izvedbom u kvartu Bili Brig, gdje će na šetnici u Šibenskoj ulici Tanja Ruta Grgić izvesti Solo u perivoju, repetitivnu plesno-performativnu partituru kojom kroz pokret, glazbu i glas autorica iznosi detalje života svoje obitelji s referencom na destruktivnu povijest čovječanstva.
Lokacija izvedbe je Bili Brig, zadarski kvart koji odiše modernošću, pun je zelenila i urbanog potencijala, a istovremeno je izolirani i periferni dio grada sa šetnicom koja je postala simbol zapuštenosti i otužnog propadanja. Može li „ljepota spasiti svijet” (F.M. Dostojevski) i ima li ovaj dio kvarta šanse za oporavak?
Drugi dan, 7. rujna posjetitelji se mogu pridružiti edukativnom RISK programu na dvije odlične radionice, u sklopu ciklusa radionica pod nazivom „Izlazak iz comfort zone je uvijek RISK“.
Radionica somatskog kretanja i međunarodna masterclass izvedbeno-glumačka radionica Primary održat će se 7. rujna od 14 do 17 sati u City Galleriji (dvorana SPK Bellus).
Radionica somatskog kretanja nudi polaznicima redukciju bolova u tijelu, osobito u kralježnici i zdjelici; razvijanje svijesti o vlastitom tijelu, te spoznaju o tome kako u našem tijelu postoje mehanizmi samoizlječenja. Sve je više osoba koje se moraju podvrgnuti operacijama kralježnice prvenstveno zbog sjedilačkog načina života. Ova radionica može pomoći da se osvijesti ispravna postura tijela. Koristit će se skupina somatskih tehnika koje je Tanja Grgić razvijala i učila kroz 20 godina, te razvila svoj vlastiti sistem vježbi. Pokreti su prirodni i organski, razvijaju kreativnost, koristeći svakodnevne radnje koje se ispravljaju, te polaznici uče kako “svoje” pokrete koristiti na najefikasniji način.
Međunarodna masterclass radionica Primary (voditelj: Daniel Passi) temelji se na Artaudovom konceptu afektivnog atletizma i slici glumca kao fizičkog atleta, odnosno atleta srca. Radionica donosi niz vježbi temeljenih na mapiranju izvođačkog tijela i donosi ključeve za otvaranje izvođača za ekstremne afekte (emocije, “colours”). Trening se sastoji od vježbi koje na skali emocija idu od 0 do 1 u primjerice bijesu, ekstazi, očaju i tako dalje, što izvođači onda primjenjuju u radu s tekstom ili kompozicijom.
U subotu 7. rujna u 19.30h u Centru za kreativne industrije bit će izvedena predstava FURSCREEN nadahnuta odnosom filozofa i njegova mačka.
Poznati francuski filozof Jacques Derrida 𝗗𝗲𝗿𝗿𝗶𝗱𝗮 jednog se jutra probudio i krenuo prema kupaonici. Kad se skinuo, pratio ga je osjećaj da ga netko promatra.
Okrenuo se i vidio da ga pažljivo gleda – njegova mačka. Blago smeten, Derrida si je priznao da se pred mačkom zasramio, a ujedno se posramio svoga srama. Taj ga je trenutak potaknuo na duboko promišljanje o granicama između ljudi i životinja. Kako nas životinje vide? Jesmo li svjesni njihove perspektive?
Ovaj susret i filozofsko promišljanje nadahnulo je Derridinu poznatu knjigu The Animal That Therefore I Am, ali i umjetničko istraživanje izvedbene i interdisciplinarne umjetnice Irene Bočkai, koje u formi Furscreena doazi na RISK.
Festival tokom rujna donosi niz intrigantnih i društveno angažiranih autorskih izvedbenih koncepata, uz nekoliko edukativnih programa i popratnih događanja.
Rezervacija ulaznica: [email protected]. Posjetitelji nakon izvedbe sami definiraju cijenu predstave ovisno o svom životnom standardu i zadovoljstvu odgledanom predstavom.